sobota, 25 lutego 2012

Do's and Don'ts of CNY czyli chińsko-noworoczny savoir vivreChiński Nowy Rok jest bardzo ważnym wydarzeniem w chińskiej kulturze. Jest to najlepszy czas, by spłacić swoje długi i spróbować dokończyć swoje zaległe zadania i sprawy i zacząć Nowy Rok z „czystym kontem”. Chińczycy posiadają bardzo bogatą kulturę i tradycję, a co za tym idzie, dość sporą listę zwyczajów noworocznych. 

Przejrzyjmy więc kilka zasad obowiązujących w te święto. 1. Pomyślne słowa 

Podczas CNY ważne jest, by wypowiadać dużo pomyślnych słów. Słowa mają wielką moc i nastrajają ludzi pozytywnie, co pozwala patrzeć w przyszłość z nadzieją i radością. 

Ludzie pozdrawiają się wzajemnie mówiąc „Happy New Year” lub „Gong Xi Fa Cai”, co oznacza dosłownie „pomyślnego Nowego Roku”. 


2. Dzisiaj u nas 
wielkie pranie,
Wielkie pranie 
i sprzątanie. 

Bardzo ważne jest, by wysprzątać dokładnie każdy kąt mieszkania. Podobno wymiecie to pecha i przyniesie powodzenie i pomyślność. 

Po sprzątaniu nadchodzi czas, by wybrać się na zakupy w poszukiwaniu noworocznych dekoracji. 

I tu naprawdę jest w czym wybierać, wystarczy przejść się do pierwszego lepszego centrum handlowego, a zaleje nas morze czerwieni i złota. 

Najczęściej kupowane są chińskie wycinanki z papieru nazywane Jianzhi, przeróżne obrazy i rysunki, które niosą ze sobą różne przesłania, takie jak szczęście, zdrowie, bogactwo i długowieczność. 

2012- Rok smokaCzęsto można spotkać plakaty ze słowem Fu 福, które oznacza szczęście. W czasie CNY często wiesza się je do góry nogami. Jest to jeden jedyny raz, gdy chińskie słowo jest umyślnie przedstawiane w taki sposób. A jaki to ma cel? 

Otóż po odwróceniu tego słowa uzyskamy "fu dao 福倒", czyli szczęście odwrócone do góry nogami, ale słowo "dao 倒" brzmi podobnie do "dao 到", które oznacza przyjazd, przybycie. I w taki oto sposób oznacza to generalnie szczęście, które przybywa lub przybędzie w nadchodzącym Nowym Roku. 

Odwrócone słowo "Fu"


Na ulicach Singapuru można było także zauważyć czasami tzw. drzewa życzeń, gdzie umieszcza się swoje życzenia na przyszły rok. 

Drzewko z życzeniami
Popularne też były kwiaty, a przede wszystkim kwiaty śliwy, symbol długiego życia. 

3. Czerwone stroje 

Podczas CNY ubiera się nowe, jasne stroje. Najlepszymi kolorami są czerwony, symbolizujący szczęście oraz złoty, oznaczający bogactwo. Wierzy się, że szczęście będzie podążać za tymi, którzy noszą właśnie stroje w takich kolorach. 

4. Dawanie Hong Bao 

Hong Bao to czerwone koperty, z pieniężną zawartością. Wręcza się jest zarówno podczas Chińskiego Nowego Roku jak również podczas różnych okazji np. ślubów. 

Czerwony kolor to szczęście, mający za zadanie odpędzać złe duchy. Trzeba też bardzo uważać jakie nominały wkładamy do koperty. Przede wszystkim należy unikać cyfry 4, ponieważ jest kojarzona ze śmiercią (ze względu na podobne brzmienie obu słów). 

Stoisko z Hong Bao na Chinatown

5. Im później tym lepiej? 

W Chiński Nowy Rok powinno się otworzyć w mieszkaniu wszystkie okna i drzwi na znak powitania Nowego Roku a odpędzenia starego. Dzieci powinny w tą noc kłaść się późno spać, ponieważ wierzy się, że im dłużej będą na nogach, tym dłużej będą żyli ich rodzice. 
1. Unikanie złych słów 

Trzeba unikać złych wyrażeń i tematów, składania przysięg oraz kłótni w te dni. 

2. Żadnego zamiatania! 

W pierwszy dzień Nowego Roku zakazane jest zamiatanie, żeby przypadkiem nie „wymieść” szczęścia i fortuny. Zamiatać można jedynie na drugi dzień. Dlatego ważne jest, żeby porządki zacząć jeszcze przed nastaniem Nowego Roku. 

3. Pielęgnacja włosów 

Mycie i strzyżenie włosów w CNY jest zakazane. Powinno się to robić przed tym dniem. Powód jest właściwie ciągle ten sam- żeby nie „zmyć” szczęścia i nie „odciąć” sobie drogi do fortuny. 

4. Czarne i białe 

Oba kolory nie są wtedy dozwolone, są bowiem kojarzone z żałobą i śmiercią. 

5. Prezenty 

Trzeba wybierać bardzo ostrożnie jeżeli chce się zakupić prezenty dla przyjaciół i rodziny. Sprezentowanie komuś zegarka jest bardzo kiepskim pomysłem, bo oznacza, że chcemy kogoś wysłać do grobu. Podobnie rzecz się ma z zielonymi kapeluszami, chusteczkami i parasolkami. Najlepszym pomysłem na prezent są z pewnością czerwone koperty Hong Bao. 


Na takim bazarze z pewnością uda się znaleźć odpowiedni prezent...


6. Uwaga leci! 

Trzeba bardzo uważać na kruche rzeczy, takie jak kubki, talerze, lustra. Rozbicie tych rzeczy wróży pecha. Oznacza to bowiem rozbicie rodziny lub śmierć w rodzinie. 

7. Pożyczanie 

Dobry zwyczaj- nie pożyczaj. W okresie CNY nie powinno się pożyczać pieniędzy ani innych rzeczy. Jeśli coś komuś pożyczymy oznacza to, że będziemy tak pożyczać przez cały rok. Osoby które coś od kogoś pożyczą, będą skazane na zapożyczanie się przez całe 365 dni. 

8. Książki i buty 

Słowo „książka” jest podobne w brzmieniu do słowa „strata”, a „buty” w chińskim dialekcie brzmią jak „westchnienie”. Nikt przecież nie chce stracić niczego w następnym roku, ani też wzdychać przez cały ten czas. 

Buddha Tooth Relic Temple

A jutro jak dobrze pójdzie i zdołam wstać przed szóstą rano, zdam Wam relację z wyprawy do naturalnego rezerwatu Bukit Timah.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz