sobota, 26 listopada 2011

Singapur - miasto - panstwo polozone na krancu Polwyspu Malajskiego, dokladnie 137 km od rownika. Jest krajem wyspiarskim, rozciaga sie na 63 wyspach, graniczy z Malezja i Indonezja. Jest wysoko zurbanizowany ale prawie polowe kraju pokrywa zielen. Singapur wciaz pozyskuje  lad z oceanu.

FLAGA SINGAPURU
Flaga Singapuru sklada sie z dwoch poziomych pasow, czerwonego na gorze i bialego na dole. Na czerwonym pasie, po lewej stronie widnieje bialy polksiezyc i piec bialych piecioramiennych gwiazd. Czerwony kolor symbolizuje tu braterstwo oraz rownosc czlowieka, co jest jak najbardziej trafne, poniewaz kraj ten skupia przerozne narodowosci jak i kultury. Bialy kolor oznacza natomiast czystosc i cnote. Polksiezyc symbolizuje tu mlody narod singapurski, dzieki ktoremu Singapur zawdziecza swoj rozwoj, piec gwiazdek reprezentuje idealy kraju - demokracje, pokoj, postep, sprawiedliwosc i rownosc. Flaga Singapuru została przyjęta w dniu 3 grudnia 1959. Singapur uzyskał niepodległość od Malezji 9 sierpnia 1965 roku.
Mala ciekawostka: Flaga S. zostala pierwotnie zaprojektowana z trzech gwiazdek jednak przywodcy wyrazali obawy, iz Singapur moze byc przez to kojarzony z Malajska Komunistyczna Partia, ktorej flaga miala takze 3 gwiazdy. Czerwien na fladze Singapuru tlumaczona byla tez tym, iz jest to tradycyjna chinska barwa,a wiekszosc populacji Singapuru to Chinczycy. Idea ta zostala jednak porzucona poniewaz kolor czerwony byl swego czasu kojarzony z komunizmem.

GODLO SINGAPURU

2 komentarze:

 1. Z przyjemnością obejrzałem zdjęcia tym bardziej że w kwietniu wybieramy się z żoną do Singapuru.
  Justyna, masz jakieś namiary na krótkie wycieczki z Singapuru do Malezji? będę wdzięczny za podpowiedzi, mój mail wlodekgulinski małpa onet.pl
  Pozdrawiam,
  Włodek Guliński

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Włodku! Cieszę się, że zawitałeś na mojego bloga. Jeśli chodzi o wycieczki do Malezji to jak na razie nie wybraliśmy się w tamte rejony. Odwiedziliśmy dotychczas Indonezję i Tajlandię. Jeśli się uda to w tym miesiącu wybierzemy się do Kuala Lumpur. Ale to czas pokaże...
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń