wtorek, 20 marca 2012

Lau Pa Sat (Telok Ayer Market)


Spacerując w dzielnicy biznesowej Singapuru, wzdłuż takich ulic jak Shenton Way, Robinson Road czy Raffles Place natrafimy na budynek całkowicie odbiegający w wyglądzie od widocznych w około drapaczy chmur.

Jest to jeden z wielu food courtów w tym mieście, gdzie można szybko i tanio coś przekąsić. Dla każdego znajdzie się tu coś dobrego- są tu stoiska różnych kuchni świata, poczynając od tutejszych specjałów kuchni singapurskiej, hinduskiej, indonezyjskiej, japońskiej, koreańskiej, a kończąc na typowo europejskim spaghetti.

A tu przykład tego co można zjeść w owym markecie

Szczerze powiedziawszy nie zastanawiałam się dotąd nad historią tego miejsca, chociaż stołuję się tu dosyć często ze względu na to iż pracuję w budynku obok.

Historia tego miejsca sięga jeszcze roku 1825, gdzie był tu tzw. fish market- drewniany budynek, ulokowany na palach tuż nad wodami zatoki Telok Ayer. Lokalizacja ta była bardzo przystępna, pozwalała dostarczać świeżych owoców morza prosto do marketu.
Jednak w 1870 roku postanowiono rozebrać ów budynek. Ponad 20 lat później, w 1894 miejski inżynier James MacRitchie zaprojektował nowy budynek, który możemy oglądać po dziś dzień. 
Mając w pamięci wcześniejsze drewniane pale i ciągłą konieczność napraw i usprawnień dawnego marketu, MacRitchie zdecydował się na ośmiokątną, żeliwną strukturę. Części żelazne potrzebne do budowy były specjalnie sprowadzane ze Szkocji, z miasta Glasgow przez firmę P&W MacLallan.
MacRitchie zwracał też uwagę na szczegóły, dlatego nadał tym zimnym żelaznym kolumnom trochę wiktoriańskiego wyglądu, poprzez różne dekoracyjne elementy.

Wieża Lau Pa Satu na tle wieżowców
Miejscowi ludzie zaczęli nazywać market Lau Pasar, co oznaczało stary market. Dlaczego stary? Ponieważ trzy lata później zaczął powstawać inny market w pobliżu Ellenborough Street, któremu dano miano Pasar Baru (nowy market). Niestety nowego marketu już dzis nie zobaczycie- spłonął bowiem w pożarze w 1968 i już nie został odbudowany.

Telok Ayer Market był swego czasu wet marketem, po czym został przekształcony w tzw. food centre w 1973. Trzynaście lat później obiekt ten został tymczasowy zamknięty, ze względu na rozpoczęcie budowy MRT, czyli singapurskiego metra. Rozmontowano wtedy części żeliwne, aby móc je potem zamontować na nowo.

Lau Pa Sat tętni życiem non stop
Od 1991, kiedy to otwarto na nowo market, stał się on 24godzinnym centrum z nową nazwą- Lau Pa Sat Festival Market. Mieści się tutaj również kilka sklepów takich jak Cheers, krawiec, pralnia oraz szewc.

Od 1973 roku market Lau Pa Sat stał się narodowym pomnikiem Singapuru jak również jednym z wielu miejsc licznie odwieczanych przez turystów.3 komentarze:

 1. Świetny wpis też chcę opisać ów market ( za jakiś czas) czy mogę podać wtedy linka do tego co Ty napisałaś?
  Napisz proszę jak było w Melace. jechaliście autobusem jeśli tak to jak z miejscami na drogę powrotną słyszałam 2 sprzeczne opinie i nie wiem czy warto się tam pakować z dzieckiem bez dnia zapasu. ( Może być na priva o ile znajdziesz czas)Pozdrawiam Kura z Azji od Kuchni

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej Kuro, pewnie że możesz podać linka :) Jeśli chodzi o Melakę, to zbieram się właśnie by napisać posta, ale u mnie w tygodniu ciężko coś napisać z powodu pracy. Teraz mamy nadgodziny i pracujemy w soboty. Ale w tą sobotę wybieram się do Polski na tydzień :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Łał... zazdraszczam Polski i tego, że najesz się sera białego. :) Szczęśliwej podróży. :)

  OdpowiedzUsuń