sobota, 14 kwietnia 2012

Jet LagCałkiem niedawno wróciłam z tygodniowego urlopu w Polsce, a nadal odczuwam tzw. jet lag, czyli skutki zespołu nagłej zmiany strefy czasowej.

Nie potrafię się przystosować do czasu singapurskiego, co powoduje, że siedzę do późna w nocy, a potem mam problemy z wstaniem do pracy...
Można powiedzieć, że teraz o wiele trudniej mi się zaaklimatyzować niż osiem miesięcy temu, gdy pierwszy raz przyjechałam do Singapuru.

A oto co znalazłam na temat fenomenu jet lag:

- skutki jet lag są większe w przypadku lotu na wschód,

- najczęstszymi następstwami zmian strefy czasowej są ogólne zmęczenie, zmniejszona szybkość reakcji, problemy z pamięcią i koncentracją. Czasem zdarzają się: uczucie wyczerpania, bóle głowy i nudności.

A tu kilka wskazówek, jak przygotować swój organizm na zmianę strefy czasowej (podaję rady w przypadku lotu na wschód, tak jak z Polski do Singapuru):

- już w samolocie powinno się przestawić zegarek na czas obowiązujący w kraju docelowym, by szybciej przyzwyczaić się do nowego rytmu czasu.

- należy spróbować usnąć w samolocie,

- spożywać produkty bogate w węglowodany,

- należy zrezygnować z alkoholu podczas lotu, ponieważ działa on silniej na pokładzie niż na ziemi, odwadnia nasz organizm i ogólnie opóźnia proces przystosowania się do nowej strefy.

- po przylocie należy się porządnie wyspać już pierwszej nocy w nowym miejscu,

- podczas 2 pierwszych dni należy unikać męczących aktywności,

- wbrew pozorom trzeba postarać się unikać środków nasennych i melatoniny, bo powodują one jeszcze większe rozregulowanie organizmu.

Myślę, ze przed większą podróżą warto zapoznać się z takimi poradami, żeby później nie chodzić "do tyłu"...

Więcej przydatnych uwag o pokonaniu jet lag możecie znaleźć na stronie Lufthansy.

2 komentarze:

 1. wiem cos o tym, po poweocie z New Yorku mialam ten slynny Jet Lag;)potrzebny jest conajmniej tydzien do ponownego przystosowania sie do obowiazujacego czasu, gdzie przez pierwsze 3 dni czlowiek nie czuje sie czlowiekiem;)
  pozdrawiam!
  Monia

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej Monia,

  dokładnie tak się czuję w tym tygodniu i mam nadzieję, że w następnym już będzie lepiej ;)

  Pozdrowienia z Singapuru
  Justa

  OdpowiedzUsuń