niedziela, 13 maja 2012

Wśród chińskich i japońskich ogrodów


W zeszłą sobotę postanowiliśmy się wybrać na wycieczkę do Chinese Garden.

O chińskim ogrodzie wspomniałam już raz tutaj, gdzie opisywałam żywe muzeum żółwi.
Dziś zobaczycie kilka zdjęć niektórych gatunków tych sympatycznych stworzeń.

Chińskie i japońskie ogrody zlokalizowane są w dzielnicy Jurong East, a oba ogrody łączy biały most Bridge of Double Beauty.
Z tego co zauważyłam większość osób odwiedzających ogrody to nie Chińczycy, ale o dziwo Hindusi.
Singapurczycy chyba wolą weekend spędzać w centrach handlowych niż spacerować wśród fauny i flory.


Niemniej jednak jeśli ktoś chce odpocząć od miejskiego zgiełku, ogrody te są bardzo dobrym miejscem na spacery lub jogging.

Fragment dachu pagody

Poniżej kilka miejsc na które warto zwrócić uwagę odwiedzając ogrody:

1.       Kamienny Lew
Według chińskich wierzeń lew jest zwierzęciem reprezentującym władzę i wierność.
Więc przed wejściem można zauważyć dwa lwy pilnujące głównej bramy ogrodu.2.       Most
W sztuce chińskich ogrodów mosty odgrywają kluczową rolę. Biały most zwany  ‘Pai Hung Ch’iao’ był inspirowany mostem z Pałacu Letniego w Pekinie. Wprawdzie most w chińskim ogrodzie jest krótszy niż oryginał, ale nadal utrzymuje wspaniałość typowego chińskiego mostu.3.       Kamienna Łódź i Tea House
Słynny element chińskiej architektury. Jej unikalny design i architektoniczne piękno jest chwalone przez ludzi na całym świecie. Styl opiera się również na pekińskiej kamiennej łodzi, ale można dostrzec pewne różnice w konstrukcji i materiałach. Tea House jest to pawilon stanowiący miniaturę naśladującą styl z Pałacu Letniego.4.       Pagoda
W czasach starożytnych pagoda używana była jako miejsce do składowania ludzkich kości oraz relikwii przez buddystów. Później, z poprawą architektonicznych umiejętności, pagoda zyskała na wartości i stała się pięknym symbolem architektury.
Ru Yun T'a, czyli 7-mio piętrowa pagoda położona jest na niewielkim wzniesieniu w chińskim ogrodzie. Wzorowana była na Ling Ku Temple, pagodzie z Nanjing.5.       Pawilon, Plateau, Wieża
Pawilon reprezentuje duszę chińskiej sztuki ogrodniczej. Konstrukcja z czterech pawilonów w tym ogrodzie opiera się na stylu północnych Chin i urządzona została tak, aby łączyć w harmonii cały ogród.
6.       Ogród Bonsai
Otwarty w 1992 roku ogród ma w swojej kolekcji ponad 2 tys. drzewek Bonsai importowanych z Chin i innych części świata.

7.       Ogród obfitości
Najnowszym dodatkiem do chińskiego ogrodu jest tzw. ogród obfitości. Zobaczymy tam drzewa granatu, kamienne rzeźby wszystkich 12stu znaków chińskiego zodiaku, zegar słoneczny oraz mosty kamienne, które mają znaczenie długowieczności, obfitości i spełnienia.

Mój chiński znak zodiaku- Bawół8.       Muzeum żółwi
Chyba jedno z ciekawszych miejsc w tym ogrodzie. Za opłatą 5 dolarów można podziwiać te piękne stworzenia, a nawet nakarmić je liśćmi sałaty, za którą przepadają.

9.       Ogród japoński
Po przejściu mostu znajdziemy się w drugim ogrodzie, tym razem japońskim, gdzie możemy podziwiać japoński bambus, słynne kamienne latarnie oraz mnóstwo roślin typowych dla Japonii.
Jak dopisze nam szczęście, możemy natknąć się na wiewiórki albo ptaki różnych gatunków, które nawet dadzą się fotografować.
Myślę, że jeszcze się tam nie raz wybierzemy, bo jeden dzień to za mało, żeby przejść oba ogrody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz